Відмінність раннього втручання від Денверської моделі раннього втручання

Денверську модель іноді ототожнюють з  раннім втручанням. Англійською мовою це звучить - Early Start Denver Model, що дослівно перекладається, як Денверська модель раннього початку. Раннє втручання англійською звучить, як "early intervention". Нумо розбиратися, що спільного між цими двома поняттями, а чим вони відрізняються.

Раннє втручання - це комплексна послуга,  яка спрямована на допомогу сім’ям із маленькими дітьми, що мають порушення розвитку або ризик виникнення таких порушень. Зміст цієї послуги залежить від країни надання послуги. Історія раннього втручання почалася з наукових досліджень у 20-30-х роках XX століття. Виявлено, що важливість розвитку дитини на ранніх етапах визначає подальшу її успішність та якість життя. З цього виникли теорії раннього розвитку, а потім програми раннього втручання у 60-70-х роках. Багато країн ухвалили законодавство, сприяючи цим програмам. Сьогодні раннє втручання залишається важливою складовою системи підтримки для дітей з особливими потребами, наголошує увагу не лише на дітях, але й на підтримці сімей у їхньому вихованні та розвитку.

 

Подивімось, яким чином реалізована модель раннього втручання в Україні?

Що таке раннє втручання?
Послуга раннього втручання – це раннє виявлення командою спеціалістів різного профілю проблем зі здоров’ям та розвитком дитини, вчасне й оперативне надання їй допомоги, що дозволяє знизити інвалідизацію дитини в майбутньому. Вона поєднує медичну, психологічну, соціальну, освітню допомогу та надається насамперед дітям перших років життя (Наказ Міністерства соціальної політики України № 92 від 18.02.2021 року)

В чому основна ідея?
Отримувачем послуги є вся родина.  Під час зустрічей фахівець працює не тільки з дитиною, а також вчить батьків або опікунів дитини сприяти розвитку малюка під час щоденних рутин.

Хто надає послуги?

Послугу надає фахівець з раннього втручання, що має відповідну вищу освіту та пройшов відповідний тренінг 

Місце надання послуги

Послуга може надаватися в центрі раннього втручання, за місцем проживання, в будь-якому природному середовищі, де родина має труднощі (магазин, дитячий майданчик тощо). Також послуга супроводу родини може бути надана онлайн.
Перелік центрів є на сайті Міністерства соціальної політики України й на інформаційному ресурсі UNICEF.

Зміст послуги.
Команда фахівців проводить ретельну оцінку потреб дитини та її сім'ї, складає індивідуальний сімейний план з короткостроковими цілями спільно з батьками/опікунами, надає супровід родині,  відстежує прогрес й вплив втручання на покращення якості життя дитини та всієї родини.

ПОСЛУГА РАННЬОГО ВТРУЧАННЯ НАДАЄТЬСЯ БЕЗПЛАТНО.

А що таке ESDM?

Денверська модель відноситься до "treatments", що дослівно перекладається, як "лікування" або "терапія". Є одним з розвивально-поведінкових підходів, що ґрунтується на доказах для дітей, що мають аутизм або розлади соціальної комунікації. Ефективність ESDM досліджувалась шляхом рандомізованого розподілу учасників на дві групи (Rogers, S. J., & Dawson, G. (2010). У фокус групі діти отримували інтенсивну терапію ESDM, контрольна ж група отримувала "звичайні послуги в громаді", що  у тому числі є  послугами раннього втручання. Порівняно з дітьми, які отримували втручання в громаді, діти, які отримували ESDM, показали значне покращення IQ, адаптивної поведінки та зменшення симптомів аутизму.

В чому основна ідея ESDM?

Залучення  дитини у спільну діяльність формує знання й нейрону спеціалізацію в соціальній взаємодії, посилюючи й формуючи шляхи соціального мозку, розірвані при РСА.  Якщо сказати простою мову, коли діти з аутизмом беруть участь у різних активностях разом з іншими особами, це допомагає їх мозку стати сильнішим у спілкуванні з  людьми й зменшити симптоми РСА, які впливають на якість життя.

Хто надає послуги?

Здійснювати втручання мають сертифіковані фахівці, які пройшли відповідне навчання й мають високу точність реалізації методу або добре навчані батьки/опікуни.

Місце надання послуги.

ESDM можна отримувати в центрі, дома та в дошкільних навчальних закладах.

Зміст послуги.

Фахівець з ESDM  проводить ретельну оцінку дитини, за необхідністю залучаючи фахівців з суміжних галузей, складає індивідуальну програму з короткостроковими цілями, які визначаються спільно з батьками/опікунами дитини строком на 3 місяці. Спеціаліст регулярно збирає дані й відстежує прогрес дитини. Батьки залучені до втручання.

Послуги ESDM не гарантуються державою й сплачується коштом батьків.

Спільне між раннім втручанням та ESDM

Обидві моделі спрямовані на підтримку дітей раннього віку та їхні сім'ї.
Обидві моделі базуються на принципах розвитку.
Обидві моделі передбачають залучення батьків та інших членів сім'ї до процесу підтримки дитини.

Відмінності між раннім втручанням та ESDM

Раннє втручання не є специфічним для аутизму. Воно може надаватися дітям з різними порушеннями розвитку або ризиком виникнення таких порушень.
ESDM є специфічним для аутизму. Він розроблений спеціально для допомоги дітям з аутизмом.
Раннє втручання може надаватися в різних форматах, включаючи центри раннього втручання, за місцем проживання, в природному середовищі тощо з різнею інтенсивністю.
ESDM має надаватися в інтенсивному форматі, що передбачає щоденні заняття протягом кількох годин.


Отже, раннє втручання є гарантованою державою послугою, спрямованою на супровід сімей, що виховують дітей віком від 0 років до 48 місяців, які мають будь-які труднощі розвитки. ESDM - є сімейно-орієнтованим методом, спрямованим на допомогу дітям з РСА у віці від 12 до 48 місяців. Обидві моделі ґрунтуються на теорії розвитку, але саме поведінкова складова Денверської моделі робить її значно ефективнішою для дітей з аутизмом. Не дивлячись на схожість, це не є тотожними поняттями. 
Існують спроби інтегрувати Денверську модель та інші NDBI до системи раннього втручання (Pickard,  Mellman, 2021; Lee et al., 2023). Але серйозною перешкодою є необхідності адаптації NDBI  для цілей родини у ранньому втручанні без втрати ефективності, а також вартість навчання конкретним NDBI.

У зв'язку з обмеженістю доступу родин, що виховують дітей з РСА до програм інтенсивного поведінкового втручання, у тому числі до ESDM, послуга раннього втручання, що набуває розвитку може бути  корисною для дітей з аутизмом, але не може замінити специфічної допомоги.